Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Festival na zelené louce

  • Mgr. Petra Hnátová

Vloženo: 17. listopadu 2017

Zobrazeno: 29198×

3. 5. 2017

Festival na zelené louce nasadil ještě vyšší laťku a stal se skutečným rájem
 
4. ročník Festivalu na zelené louce proběhl v sobotu 3. 6. 2017 na louce Zbožnov u obce Senetín.  Více než 600 návštěvníků této již tradiční benefiční akce podporuje svou účastí základnu, kam jezdí malí táborníci s handicapem. I v tomto roce se podařilo organizátorům sestavit nejen bohatý a zároveň velmi kvalitní program na hlavním podiu, ale i pestré možnosti k aktivitám nejen pro děti na louce či ve vedlejším lese.
 
Jestli jsme o minulých ročnících festivalu psali se slovy o skvělé atmosféře a souznění mezi návštěvníky a vystupujícími, tak se tato pomyslná hranice opět posunula. Každým přítomným čím dál více rezonovala skutečnost, že se nejedná jen o kulturní, sportovní a zábavní den, ale jde o pomoc těm, kteří si sami pomoci nedokážou. Akce byla opět zpřístupněna zdarma a v případě zájmu mohli návštěvníci přispět formou dobrovolného vstupného. Následně čekala na všechny odměna v možnostech buď užívat hlavní program, který opět bravurně, lidsky a přitom pohotově s vtipem moderoval Tomáš Fíla (moderátor z TV Prima), nebo si mohli přítomní užívat další nabízené možnosti vyžití.
 
První na podiu se objevila skupina Beta Band, kteří si užili své hlasy, akustické nástroje a bylo vidět, že jim velké podium sluší. A nebyly překážkou ani přetrhané struny v průběhu koncertu. S takovou radostí a silou projevovali členové radost z účasti na festivalu. Což následně diváci skutečně ocenili.
 
Hned vzápětí vystoupila skutečná hvězda českého hudebního nebe, a to Petr Bende se svým akustickým koncertem. Bylo vidět, slyšet a cítit v každé písni, že je to nejen hudební a hlasový velikán, ale že je Petr skutečný profesionál. Velmi příjemný koncert obohacený o poklonu k samotnému Festivalu korunoval tím, že přivezl svou kytaru z dětství. Nejednalo se jen o ukázku starého a pro Petra cenného nástroje, ale tento hodnotný historický kousek věnoval pro chystanou dražbu právě na podporu Festivalu. Nechyběl ani vlastnoruční podpis na tento klenot, na který dokonce kdysi dávno hrál i Petra Bendeho tatínek. O několik hodin později se kytara vydražila za 8 tisíc korun a šťastný majitel kytaru následně věnoval dětem do tábora. „I když se už prakticky na tento hudební nástroj nedá hrát, tak bude navždy připomínat, že za námi přijel Petr Bende, a že se tady cítil dobře“, poznamenala organizátorka Stanislava Hrstková.
 
Komorní akordeonový soubor Kutná Hora a Kolín si našel ve svém nabitém programu čas a dojel na festival a zaplnil takřka celé podium. Po nazvučení naplnil svým hudebním výkonem celou zelenou louku a stal se velmi zásadní vložkou pestrosti celého festivalu.
Motol dokáže nejen zachránit naše těla, ale zásadním způsobem rozzářit naše duše. Což se stalo i na zelené louce. Před 2 lety si zaměstnanci (alespoň převážná část s dnešního sboru) řekli, pojďme zkusit společně zpívat. Poté si přizvali obrovský talent, sbormistryni Alenu Jelínkovou. Následoval kvalitativní raketový vzestup. Nyní svými výkony konkurují profesionálním tělesům, které za sebou mají mnoho let cvičení, dřiny a odříkání. Nemálo návštěvníků přestalo přecházet, věnovat se hrám a prostě si museli s otevřenou pusou sednout a užívat sborového zpěvu a leckdy i husí kůži s dokonale zazpívaných písní v dokonalém procítění.
Oldřich Kříž. Popisovat toto vystoupení není třeba. Kdo by náhodou nevěděl o jakou pěveckou hvězdu se jedná, tak pan Kříž je skutečně pan někdo. Mnoho ocenění, mnoho muzikálů, sólista Statní opery Praha, vystupující v Národním divadle, mnoho vystoupení v operetních produkcích, zahraniční angažmá a letos na Festivalu na zelené louce. 
  
Festival dává prostor všem žánrům a všem věkovým skupinám. Proto letos vystoupil hudební potěr ZUŠ Ledeč nad Sázavou. Věkově hráči sice nepřesáhli 12 let, ale nadšení a profesionalita byla na velmi vysoké úrovni. Všechny připravené a velmi dobře zahrané písně náležitě diváci ocenili bouřlivými potlesky. Konal se nemalý zážitek pro diváky a bylo vidět, že si všichni z kapely celý koncert užili.
Kdo navštěvuje pravidelně Festival na zelené louce, ví, že vyvrcholením celé akce pro dobrou věc je herecké představení táborových dětí. Ti každým rokem nacvičí pohybovou pohádku s hudebním podkresem. Malí účinkující dvacet minut svého vystoupení berou velmi vážně, i když jim pohyb pod podiem nejde tak jak by si představovali s ohledem na nutnost používání berlí nebo vozíků. Jestli jsou na festivalu slyšet velké ovace, tak po vystoupení „táborových dětí“ je tleskání, pískot, křik a ovace, který se nikdy jindy a nikde jinde zažít nedá.  
 
Kapela Vesper je jedinou stálicí tohoto festivalu. „Trpíme ji tady, protože Pavel a Pavel v ní hrají. Bylo by divné, kdyby si jako dva ze čtyř hlavních organizátorů zde nezahráli“, podotkla s velkou nadsázkou a smějící se Petra Hnátová z Cesty životem bez bariér, což je též hlavní organizátor festivalu. Ale vzápětí dodala, že díky kapele Vesper, jako známé kapele vystupující velmi často v okolí Kutné Hory a Kolína, dojíždí mnoho příznivců, což je pro akci moc dobře. Tentokrát Vesper hrál v rámci letošního tour pod názvem „Blýská se tkání“ (pozn. red.: nejedná se o chybu v napsaném názvu).   
 
Je nutné zmínit, že po celém areálu bylo další bohaté vyžití. Návštěvníci mohli na vlastní oči vidět souboje na život a na smrt v podání skupiny historického šermu SHŠ Baroni, kdo viděl tvorbu ZŠ NÁMĚSTÍ ČÁSLAV, tak musel pokynout hlavou, že se jedná o nádhernou tvorbu a cit nejen s keramikou, spolek FAKT-UM zajistil opět mnoho míst, kde se zastavovali nejen malí návštěvníci pro vyzkoušení různých dovedností a řemesel. A to jak rytí a gravírování skla, výroby ručního papíru, skládání hlavolamů, plstění, domalování keramických polotovarů a nemohlo chybět ani malování na obličej, kterého využil například i frontman kapely Vesper, tedy Milan Jahodář. Nemusíme dodávat, že si návštěvníci mohli zajezdit na koních, mohli pořídit velmi bohatou tombolu, mohli si vyzkoušet chůzi po laně nebo dokonce jízdu na kolech pro handicapované (handbike od výrobce/zapůjčený ze sdružení Černí koně, tandem a tricykl byly vypůjčené od dětí z Cesty) a opět jsme měli možnost vidět na vlastní oči, jak lze pracovat s pejsky pod taktovkou Základní kynologické organizace Čáslav. Což byl skutečný zážitek nejen pro milovníky našich nejlepších přátel.
 
Vrcholem celého dne bylo vystoupení kapely Black Tiger. Tato neskutečně příjemná parta rockerů jela více než 6 hodin ze Severní Moravy, aby si zahrála hodinu svých autorských melodických rockových skladeb a zase jela stejný čas zpěv do svých domovů. Ve velmi spokojené atmosféře si diváci skutečně pochutnali nejen na dobrém jídle a pití, ale i na úžasné energii dokonalého koncertu kapely Black Tiger. Ta se po mnoha vystoupeních po Evropě snaží zapustit své hudební tažení i v Čechách. Jestli jim bude muzika šlapat minimálně jako v Senetíně na festivalu, tak je jasné, že je bude slyšet velmi často. Elán, kvalita, nadšení a přitom velká pohoda se bude českému posluchači hodně líbit. Zapamatujte si Black Tiger. Jsme pyšní, že hráli u nás.
 
To, že se z dobrovolného vstupného, tomboly, dražby, občerstvení a darů vybralo opět přes 100 tisíc Kč je neskutečné. Že opět byly věnovány ze 100 % do táborové bezbariérové základny, je jasné. Opět si nikdo z vystupujících ani z mnoha desítek dobrovolníků nenárokoval honorář. Z letošního výnosu budou vytvořeny a rekonstruovány lesní cestičky, které budou využívat právě „vozíčkové děti“ a bude vyrobeno velké pískoviště.  
 
„Účast všech lidí na festivalu je samozřejmě dokonalá, každým rokem stoupá, vybrané finanční příspěvky jsou též ohromující, ale osobně si nejvíce cením všech, že si dokáží udělat čas a cítí, že se jedná o festival, kde jsme všichni jedna velká rodina, která tahá za jeden provaz“, uzavřel Festival na zelené louce 2017 Pavel Mojžíš.

Galerie